Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2011

Γυναικείο: ΑΟ Νήαρ Ηστ - Φιλαθλητικός ΟΑ 55 - 45

Για την 13η αγωνιστική (2η του Β' γύρου) του πρωταθλήματος της Β' ΕΣΚΑ Γυναικών, η ομάδα μας σήμερα στο κλειστό της Νήαρ, μετά από εξαιρετική εμφάνιση στο β' ημίχρονο του αγώνα, επικράτησε του Φιλαθλητικού με σκορ 55-45, πετυχαίνοντας την 4η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Πολύ καλό παιχνίδι παρακολουθήσαμε σήμερα. Ομορφο θέαμα κατά διαστήματα, εναλλαγές στην πρωτοπορία στο σκορ, γρήγορο και δυνατό παιχνίδι.
Αν και αιφνιδιάστηκε η ομάδα μας στα πρώτα δευτερόλεπτα με 2 γρήγορα καλάθια του Φιλαθλητικού, ισορρόπησε το παιχνίδι και πέρασε μπροστά 15-7. Ενα 0-7 του Φιλαθλητικού όμως έφερε το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-14. Το 2ο δεκάλεπτο ήταν πολύ νευρικό και για τις δύο ομάδες, ιδιαίτερα για την ομάδα μας που στα 7-8 λεπτά είχε πετύχει μόλις ένα καλάθι και 5 μόλις πόντους σε ολόκληρο το δεκάλεπτο, δίνοντας τη πρωτοπορία στον Φιλαθλητικό στο ημίχρονο με 20-24.
Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Παίζοντας με πάθος, με πολύ καλή άμυνα αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση, περιορίζοντας όσο γινόταν την εξαιρετική Βελάνα (14π στο 1ο ημίχρονο, 8 στη 3η περίοδο και 1 στη 4η περίοδο), η ομάδα μας έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο 18-13 παίρνοντας και πάλι την πρωτοπορία στο σκορ με 38-37 και το 4ο δεκάλεπτο 17-8, κατακτώντας έτσι δίκαια και καθαρά την 4η νίκη της στο πρωτάθλημα με τελικό σκορ 55-45.

Συγχαρητήρια στην ομάδα μας για την εξαιρετική εμφάνιση (ιδιαίτερα στο β' ημίχρονο) και τη σημαντική νίκη που πέτυχε !
Συγχαρητήρια και στην ομάδα του Φιλαθλητικού για τον καλό αγώνα της και καλή συνέχεια !

ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ - ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ  55 - 45

Διαιτητές : Πέτρου, Τηγάνης

Δεκάλεπτα : 15-14, 20-24, 38-37, 55-45

ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καλαμάρας) : Σιδεράκη 18, Κεχαγιά, Ζιαζοπούλου, Μούντζια, Κιόρογλου, Τσικουδή 22, Μπότση 8, Στρατηγού, Παναγιωτοπούλου, Μπαλαμπάνη 2, Σουλέ, Ρουμελιώτη 5(1).

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ (Σερδενές) : Ράπτη, Παπανικολάου, Κίτσιου, Μπάλλα, Κόλια 2, Βελάνα 23(3), Καλούζνα, Σαραμαντά 8(2), Παπασωτηρίου, Κυριαζή 2, Νίξινα 10.