Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2012

Νήαρ Ηστ - Προμηθέας Γ.Σ. 44 - 57

Με το ρεύμα να μας κάνει το χατίρι αυτή τη φορά, το κυριακάτικο παιχνίδι στην Καισαριανή κάθε άλλο παρά εύκολο δεν ήταν για την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος. Η ομάδα μας πάλεψε για την έκπληξη κάνοντας το καλύτερο πρώτο ημίχρονο της χρονιάς. Προηγήθηκε στο 1ο δεκάλεπτο 17 - 14 και έπαιξε άμυνα με πείσμα. Πάλεψε στα ριμπάουντ παρόλο που υστερούσε στο ύψος και έδειξε ότι κανένα παιχνίδι δεν είναι δεδομένο για κανέναν. Το ημίχρονο έληξε με τον Προμηθέα να προηγείται με 3 πόντους. Το παιχνίδι χάθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο που με επιμέρους σκορ 08 - 18 οι φιλοξενούμενες δικαίως πήραν κεφάλι. Άρχισαν να λειτουργούν καλύτερα στην άμυνά μας που γύρισε σε ζώνη, δεδομένου ότι οι παίκτριες του Προμηθέα δεν διστάζουν να σουτάρουν από μακριά και η Σολωμού άρχισε τα μαγικά της βάζοντας συνολικά 28 από τους 57 πόντους της ομάδας της! Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ισόπαλο με 11 πόντους για κάθε ομάδα αλλά η ζημιά είχε ήδη γίνει.
Πέρα από τους αριθμούς και τα στατιστικά, αξίζει να δούμε ότι η ομάδα παλεύει με όλες της τις δυνάμεις, δεν παρατά παιχνίδια και προπαντός δείχνει χαρακτήρα.
Ντεμπούτο με την φανέλα της ομάδας μας έκανε η νεαρή Αφροδίτη Πανίτσα!
Συγχαρητήρια στον προπονητή και τις παίκτριες. Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στον Προμηθέα.